Formål
Formålet med Frederiksberg IF’s elite- og talentkoncept er todelt:
- Klubben ønsker at støtte de atleter, der indgår i konceptet, ved at give dem mulighed for at udvikle sig sportsligt og personligt og at udfolde deres individuelle talent i videst muligt omfang. Klubben ønsker at bidrage til at fastholde atleterne i sporten og give de dygtigste mulighed for at opnå en international karriere inden for atletikken.
- Klubben ønsker at sikre og vedligeholde et træningsmiljø, hvor vores børne- og ungdomsatleter har dygtige rollemodeller i klubben, som kan motivere dem og vise dem flere sider af sporten, så de ønsker at blive i atletikken og i klubben. Arbejdet med disse atleter er ligeledes med til at motivere og udvikle vores chef- og specialtrænere og til at fastholde dem i sporten og i Frederiksberg IF, ligeledes til gavn for hele klubben og alle atleter/medlemmer.
Hvem er Frederiksberg IF’s elite- og talentkoncept tiltænkt?
Frederiksberg IF’s elite- og talentkoncept er tiltænkt atleter, der aldersmæssigt kan kvalificere sig til og deltage i nationale seniormesterskaber eller internationale ungdomsmesterskaber og opefter. Atleterne skal derfor være i U18 gruppen eller ældre. De kan således optages i efteråret før, de fylder 16.
Ved ”elite” forstår vi atleter, der kan opfylde Dansk Atletiks kvalifikationskrav til nationale seniormesterskaber eller internationale mesterskaber og stævner (senior, U23/U20/U18). Vi skelner imellem national elite, nordisk elite og international sub-elite/elite (se særskilt afsnit herom).
Ved ”talent” og ”boblere” forstår vi atleter, som af Dansk Atletik er udpeget til ”Futures” atleter (og som endnu ikke er en del af elitegruppen) eller som af forbundet er placeret i ”Watch Squad”. Det kan være atleter, der allerede opfylder fx de sportslige Team Danmark krav for optagelse på ungdomsuddannelse, eller som af klubbens eliteudvalg vurderes at have sportsligt og personligt potentiale til at kunne komme til det, og som med rette støtte og udvikling på sigt kan blive en del af elitegruppen.
Man optages i elite- og talentkonceptet for et kalenderår ad gangen. Man kan optages et ubegrænset antal gange, hvis resultater og udvikling tilsiger dette.
Definition af grupperne
International subelite/elite
- Senioratleter, der kvalificerer sig til internationale mesterskaber som OL, VM, EM og større internationale stævner, der af eliteudvalget vurderes at leve op til relevant niveau.
- Ungdomsatleter, der kvalificerer sig til internationale mesterskaber som U23/U20/U18 VM og EM, EYOF (European Youth Olympic Festival) og WUG (World University Games)
Nordisk elite
- Senioratleter, der kvalificerer sig til nordiske mesterskaber og landskampe
- Ungdomsatleter, der kvalificerer sig til nordiske U23/U20/U18 mesterskaber og landskampe
National elite
- Atleter, der kvalificerer sig til deltagelse i nationale seniormesterskaber: DM og DM Inde (”grøn liste”)
Talenter og ”boblere”
- Talenter: Atleter 16-19 år, der ikke nødvendigvis opfylder konkrete sportslige krav endnu, men som har potentialet og engagementet til at komme til det inden for 1-2 år
- ”Boblere”: Atleter 20-25 år, der ikke nødvendigvis opfylder konkrete sportslige krav endnu, men som har potentialet og engagementet til at komme til det inden for 1-2 år
Det er muligt at rykke imellem talent- og elitegrupperne i årets løb, hvis man undervejs i en sæson kvalificerer sig til et ”højere” niveau.
Atleter skal som udgangspunkt have være stævneaktive i Frederiksberg IF i mindst én sæson, før de kan blive optaget i klubbens elite- og talentkoncept. Optagelse følger kalenderåret.
Klubbens støtte og tilskud til eliteatleter
Startpenge
Frederiksberg IF dækker startpenge ved nationale seniormesterskaber samt nordiske og internationale senior- og ungdomsmesterskaber for atleter, der har kvalificeret sig til start. For støtten gælder:
- Særligt for DM inde og DM senior: Atleten skal have kvalificeret sig til startret ved stævner i den af Dansk Atletik fastsatte kvalifikationsperiode.
- DM mangekamp inde/ude, DM kastemangekamp, DM Cross, DM landevej og lignende: Til mesterskaber, hvor der ikke er deciderede kvalifikationskrav, dækker klubben startpengene for atleter, hvis deltagelse er godkendt af egen træner og atletikudvalget.
Klubben betaler i 2026 ikke startpenge til DMU inde og ude. Her gives i stedet et tilskud til klubturen i forbindelse med DMU inde.
Transport og eventuel overnatning i forbindelse med DM inde, DM senior, DM mangekamp inde/ude, DM kastemangekamp, DM Cross, DM landevej og lignende er i 2026 for egen regning for atleter.
Træners transport og eventuelle overnatning til mesterskaber dækkes af klubben.
Øvrige udgifter ved udtagelser
Frederiksberg IF dækker helt eller delvist øvrige udgifter (overnatning, transport m.v.) forbundet med DAF-udtagelse til nordiske og internationale mesterskaber som NM, EM, VM og OL. Dette aftales med elite- og atletikudvalg i forbindelse med udtagelsen.
Frederiksberg IF dækker ligeledes helt eller delvist for deltagergebyrer forbundet med optagelse i DAF’s elite- og talentkoncepter som ”High Potentials” og ”Futures”. Yderligere udgifter i forbindelse med eventuel DAF-arrangeret Futures-træningslejr, fx flybillet, er som udgangspunkt for egen regning.
DNS og udeblivelse
En atlet, der har fået tilskud eller fuld dækning af startpenge, klubtur og/eller udtagelsesgebyr, forventes at stille op til det pågældende stævne/mesterskab/arrangement/forløb.
Ved udeblivelse vil atleten som udgangspunkt selv skulle dække de omkostninger, som man ellers har fået tilskud til.
Eventuelle undtagelser fra dette besluttes af atletikudvalget. Er der tale om udgifter udover startpenge eller tilsvarende beløb, godkendes en afvigelse fra reglen af Frederiksberg IF’s bestyrelse.
|
|
Hvad gives der tilskud til?
|
|
International elite/subelite
|
- Dækning af startpenge ved nationale seniormesterskaber og nordiske og internationale mesterskaber
- Hel eller delvis dækning* af DAF deltagerudgifter forbundet med udtagelse til nordiske og internationale mesterskaber
- Hel eller delvis dækning* af omkostninger ved forbundssamlinger, der er godkendt af eliteudvalget
-
Et sæt klubtøj årligt efter eget valg fra klubtøjskollektionen: Top, t-shirt og underdel eller speedsuit
-
Et FIF-overtrækssæt (hoodie/sweatshirt og bukser) årligt
-
Særlige træningstilbud i indesæsonen (fx træning i Hvidovre, Ballerup, Snekkersten og lignende)
- Sparring og træner/atletmøder med special- og cheftrænerteamet efter behov omkring trænings- og sæsonplanlægning
|
|
Nordisk elite
|
- Dækning af startpenge ved nationale seniormesterskaber og nordiske mesterskaber
- Hel eller delvis dækning* af DAF deltagerudgifter forbundet med udtagelse til nordiske mesterskaber
- Hel eller delvis dækning* af omkostninger ved nationale forbundssamlinger, der er godkendt af eliteudvalget
- Et sæt klubtøj årligt efter eget valg fra klubtøjskollektionen: Top, t-shirt og underdel eller speedsuit
- En FIF overtrækshoodie/sweatshirt årligt
- Særlige træningstilbud i indesæsonen (fx træning i Hvidovre, Ballerup, Snekkersten og lignende)
- Sparring og træner/atletmøder med special- og cheftrænerteamet efter behov omkring trænings- og sæsonplanlægning
|
|
National elite
|
- Dækning af startpenge ved nationale seniormesterskaber
- Hel eller delvis dækning* af deltagergebyr ved nationale forbundssamlinger, der er godkendt af eliteudvalget
- Særlige træningstilbud i indesæsonen (fx træning i Hvidovre, Ballerup, Snekkersten og lignende)
- Sparring og træner/atletmøder med special- og cheftrænerteamet efter behov omkring trænings- og sæsonplanlægning
|
|
Talent og Bobler
|
- Dækning af startpenge ved nationale seniormesterskaber
- Hel eller delvis dækning* af deltagergebyr ved nationale forbundssamlinger, der er godkendt af eliteudvalget
- Særlige træningstilbud i indesæsonen (fx træning i Hvidovre, Ballerup, Snekkersten og lignende)
- Sparring og træner/atletmøder med special- og cheftrænerteamet efter behov omkring trænings- og sæsonplanlægning
|
*størrelsen af tilskuddet afhænger af klubbens økonomi og antallet af atleter i elite- og talentkonceptet det pågældende år. Bestyrelsen fastsætter beløbet, der er til rådighed til elite- og talentkonceptet et givent år. Eliteudvalget beslutter, hvordan midlerne fordeles.
Derudover har elite- og talentatleterne mulighed for at gøre brug af de rabataftaler, klubben har indgået med forskellige samarbejdspartnere, blandt andet med fysioterapeuter og osteopater.
Elite- og talentatleter, der ikke selv har en løbende aftale med egen fysioterapeut eller osteopat, kan få helt eller delvist tilskud til første besøg hos en af de behandlere, som Frederiksberg IF har aftale med, i forbindelse med en nyopstået skade. Dette aftales med egen træner og godkendes af eliteudvalget før booking af tid hos behandleren.
Samlinger for atleter i elite- og talentkonceptet
Eliteudvalget arrangerer 1-3 gange årligt en samling for elite- og talentatleterne og relevante trænere fra klubben, hvor der sættes spot på et eller flere aktuelle temaer og udfordringer og spares på tværs af gruppen.
Emnerne kan være:
- Mental robusthed
- Balancen imellem sport, venner/familie og skole/uddannelse/job
- Søgning af sponsorer og indgåelse af sponsoraftaler
- Sociale medier
- Skadesforebyggelse
- Søvn
- Kost og ernæring
Der er mødepligt til disse samlinger.
Forventninger til atleter i elite- og talentkonceptet
Klubben har derudover følgende krav til atleter, der indgår (særligt) elite- og i talentkonceptet:
- Atleten er i handlinger og i tale en god og loyal ambassadør for Frederiksberg IF.
- Atleten er med til at promovere Frederiksberg IF positivt, blandt andet ved at medvirke i klubbens opslag på hjemmeside og diverse sociale medier.
-
Atleten stiller op til de individuelle mesterskaber, han eller hun opnår startret til.
-
Atleten stiller op for Frederiksberg IF til relevante holdkampe, såfremt dette ikke forstyrrer den individuelle konkurrence- og træning.
-
Atleten er i muligt omfang træner og/eller frivillig i klubben i de perioder, hvor det er muligt og ikke forstyrrer konkurrencer, sportslige forberedelser eller skole/uddannelse.
-
Atleten er rollemodel og kulturbærer i klubben, fx ved at deltage i klubture som DMU-turen og sociale arrangementer.
-
Atleten deltager i samlinger, workshops og andet, som arrangeres for klubbens talent- og eliteatleter.
Indplacering i elite- og talentkonceptet
Indplacering i talent- og elitekonceptet vurderes og afgøres af Frederiksberg IF’s eliteudvalg.
Eliteudvalget holder møde i sidste del af kalenderåret, hvor klubbens talent- og eliteatleter for det kommende år udpeges. Det gør de ud fra indstilling af cheftrænere samt special- og hovedtrænere.
Atleter, der ikke fra årets start er optaget i programmet, kan blive det i årets løb, hvis udvikling og sportslige resultater tilsiger dette.
Tildeling af midler til elite- og talentkonceptet
Eliteudvalget estimerer forud for hvert budgetår, hvor stort et beløb, der skal afsættes til elite- og talentkonceptet. Dette beløb skal godkendes af først atletikudvalget og dernæst klubbens bestyrelse. Klubbens økonomiske situation sætter rammerne for, hvor mange midler der er til konceptet et givent år.
Eliteudvalget tildeler midler efter de principper, det fremgår af dette dokument. I tilfælde af tvivl eller uenighed, træffes der i udvalget en simpel flertalsafgørelse.
Frederiksberg IF’s eliteudvalg
Eliteudvalget har ansvaret for at sikre den sportslige og personlige udvikling af klubbens resultatmæssigt dygtigste atleter.
Frederiksberg IF’s eliteudvalg består af cheftrænere og minimum 1-2 medlemmer af atletikudvalget.
Specialtrænere (højdespring, stangspring og mangekamp) samt trænerteamet fra det konkurrenceaktive 14-17+ hold kan derudover give input til udvalget.
Såfremt et medlem af eliteudvalget og/eller atletikudvalget har en meget nær eller familiær relation til en deltager eller kandidat i/til elite- og talentkonceptet, kan dette medlem fortsat indgå i udvalget på lige fod med andre, men har ikke stemmeret, når det vedrører tildelinger til den pågældende atlet.
[Kursiveret tekst er udtryk for, at atletikudvalg og eliteudvalg ønsker at justere politikken, når der er økonomisk råderum til det.]
Elite- og talentkonceptet er opdateret i april 2026 af atletikudvalg og eliteudvalg.
Retningslinjerne i konceptet er godkendt og vedtaget af bestyrelsen april 2026.